Příprava na porod

06.06.2009 14:56

Těhotenství je zátěžové období, na jehož konci vás čeká velký sportovní výkon. I tak lze vnímat porod. Je tedy naprosto přirozené, že pokud své tělo dobře připravíme, zvládneme celý maratón se závěrečným stoupáním snadno a bez zbytečného utrpení.

Matka příroda je moudrá a obvykle umožní vzniknout novému životu pouze v těle, které tuto zátěž zvládne. I přesto se ale na těhotenství můžete připravit sama a přírodě práci trochu ulehčit. Tedy pokud máte na tuto přípravu čas.

Pravidelný pohyb
Předpokládejme, že otěhotnět plánujete přibližně za rok. Jestliže jste zvyklá pravidelně sportovat (cvičit, plavat, jezdit na kole, běhat apod.), máte napůl vyhráno. Ve svých pohybových aktivitách neustávejte, jen byste měla přednostně zařadit cvičení zaměřená na obnovení a udržení svalové rovnováhy, zejména pak posílení břišních a hýžďových svalů, které povede k uvolnění pánevního dna a prokrvení orgánů v malé pánvi.

Umět správně dýchat
Při cvičení má velký význam správné dýchání. Všechny systémy jógy jej zařazují jako samostatnou, naprosto základní součást práce s tělem. Vhodnou fyzickou přípravou na těhotenství a porod může tedy být právě některá z forem jógy, cvičení pilates či kalanetiky. Velice přínosné je cvičení na labilních plochách, které aktivuje hluboké fixátory páteře a pomáhá nastolit svalovou rovnováhu a předcházet bolestem svalů a kloubů. Sem patří především vhodně vedené cvičení na gymnastických míčích. Gymnastický míč lze využít také v domácích podmínkách namísto židle či podložky pod nohy.

Cvičení podle návodu
Cvičit můžete samozřejmě i sama doma podle ilustrovaných návodů či DVD. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je vhodné absolvovat alespoň jednu instruktáž pod vedením cvičitele, abyste se vyvarovala zbytečných chyb a měla ze cvičení co největší prospěch. V praxi se často stává, že těhotenství je z nějakého důvodu ohroženo a lékař zakáže budoucí mamince jakoukoli pohybovou aktivitu. V takovém případě platí, že to, co „natrénujete“ do té doby, než může případný problém nastat, je vaše velká deviza, která vám umožní případnou ztrátu kondice rychleji obnovit. Nespoléhejte proto až na různé „těhotenské tělocviky“ a plavání a udělejte si čas na tuto přípravu již nyní.

Očista těla
Dalším důležitým aspektem přípravy na těhotenství je „očista“ těla od toxických látek a alergenů tak, aby se dítě mohlo vyvíjet v co nejlepších podmínkách. U mnoha dětí se krátce po narození objevuje atopický ekzém, jehož příčinou mohou být i alergeny v těle matky.

Je tedy nutné včas přestat s kouřením, po dohodě s lékařem pokud možno vysadit léky, které pravidelně užíváte, nebo je nahradit jinými, které plod neohrozí. Zamyslete se i nad svou životosprávou. Zda jíte pravidelně, zda je vaše strava vyvážená a nechybí v ní dostatek čerstvé zeleniny, ovoce a kvalitních bílkovin.

Pitný režim
Naše tělo je ze 70 % tvořeno vodou. Představme si naše buňky jako ryby v akváriu, kterým hrozí otrava, pokud vodu nevyměňujeme a nečistíme. Ano, jde o dodržování pitného režimu, přičemž je třeba si uvědomit, že káva a alkohol tělo odvodňují. Za vhodnou tekutinu nelze považovat ani černý či zelený čaj a slazené nápoje. Můžeme zařadit očistnou kúru pomocí čisticích bylinných čajů.

Shodneme se jistě i na tom, že důležitý pro náš organismus je i dostatečný přísun kyslíku. Pravidelný pobyt a pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu je pro ozdravění a pročištění vašeho těla nezbytný, podobně jako zdravý a pravidelný spánek.

Pomáhejme přírodě
Možná se teď zamýšlíte nad tím, jak to máte vše zvládnout, když pracujete deset hodin denně v kanceláři, máte starosti s například s bydlením a řešíte spoustu dalších problémů, které vám neumožňují dostatečně se věnovat sobě a dokonale se na těhotenství připravit.

To ani nejde. Nejhorším toxinem je totiž stres, který nás paralyzuje a otravuje naše tělo i mysl. Můžeme dělat jen to, co je v našich silách a možnostech.

Příroda nás vybavila skvěle. Spoléhejme tedy na ni a jen jí pomáhejme.

 

 

 

 

zdroj: www.babyweb.cz